Doporučené nastavení Doostření v Adobe Photoshop

Od roku 2015 na svých školeních Photoshopu odkazuji při tématu ostření fotografií na knihu Scotta Kelbyho, ve které doporučuje hodnoty pro nastavení ostřícího dialogu „Unsharp Mask“ v českém překladu „Doostřit“.

Autorem těchto hodnot tedy nejsem já, ale za svou praxi se pod ně mohu podepsat a všem, kteří se nechtějí zdržovat ostřením nebo na to nemají cit, je vřele doporučuji. V rámci zjednodušení byly drobně upraveny názvy a popisky jednotlivých ostřících přednastavení.

Je třeba si uvědomit, že se nejedná o nejlepší možné hodnoty pro každý snímek a vždy je třeba kontrolovat vizuálně, zda je ostrost dostatečná či nedošlo k přeostření. Ostrost vždy bez výjimky kontrolujeme ve 100% zobrazení a osobně doporučuji v černobílém náhledu.

Doostřit, klasika která funguje

Photoshop v současné době disponuje spoustou ostřících funkcí, leckdy velmi chytrých a jejich srovnání a rozebrání by zabralo spoustu času, nicméně osobně preferuji následující:

  • Ostření -> Doostřit (Unsharp mask)
  • Ostření -> Chytré zostření (Smart sharpen)
  • Jiné -> Horní propust (High pass filter)
  • Filtr Camera Raw -> Detaily

My se tu dnes budeme věnovat právě klasice v podobě Unsharp Mask, tedy Doostřit.

Jak Doostřit nastavit

Pro krajinu a fotky s měkkými hranami

Míra: 150%

Poloměr: 1 px

Práh: 10

Pro portréty

Míra: 75%

Poloměr: 2 px

Práh: 3

Pro maximální ostrost a fotky s výraznými hranami

Míra: 65%

Poloměr: 4 px

Práh: 3

Univerzální ostření (možné použít 2x)

Míra: 85%

Poloměr: 1px

Práh: 4

Tip pro zefektivnění použití Doostřit

Osobně mám ostřící funkce nahrané jako Akce pod klávesami F9 až F12, nemusím si pak pamatovat konkrétní hodnoty. Případně si uložte tuto stránku do záložek a sáhněte po hodnotách když to bude třeba. Jako to dělám já na školeních.

Sdílet: